روز قدس روز اسلام است

یک‌شنبه 2020/05/31 - 20:15 حیدر عاقبت بین
خلاصه صحبت های استاد بسیجی دکتر نصرت اله حیدری رئیس کارگروه

روز قدس روز اسلام است

.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران موضوع فلسطین وقدس را از حاشیه به متن آورد.امام خمینی معمار کبیر انقلاب اسلامی بلافاصله پس از پیروزی انقلاب در 16 مرداد1358آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامگذاری کردند.با محوریت قرار گرفتن آرمان آزاد سازی قدس شریف،موضوع فلسطین وقدس در دایره توجه امت اسلامی قرار گرفت.راه حل انقلاب برای حل مشکل قدس رجعت دوباره به اسلام ومبارزه وجهاد در سایه اسلام بود.
تا قبل از  پیروزی انقلاب اسلامی،نگاه به مساله فلسطبن در قالب احزاب ملی فلسطینی ودر نهایت با رویکرد قومی و عربی در کانون توجه بود.این رویکرد هیچ دستاوردی برای آرمان فلسطین در پی نداشت وحتی بخشهای از خاک کشورهای عربی هم به تصرف اسرائیل غاصب در آمد.
انقلاب اسلامی موضوع قدس را از یک موضوع ناسیونالیستی وعربی خارج کرد وبه مساله واولویت اول امت اسلامی تبدیل کرد.به عبارتی روز قدس به یک  روز  ومبحث همگرایی در امت اسلامی تبدیل شد،زیرا این روز از سوی امام روز اسلام تلقی گردید.
در سایه انقلاب اسلامی مبارزات مردمی سامان گرفت. مبارزات مردمی شکل گرفت،سازمانهای  مبارزاتی با رویکرد جهادی شکل گرفت.نتیجه این نهاد سازی که تجلی ان را در حزب الله لبنان،حماس وجهاد اسلامی فلسطین شاهد هستیم،پیروزیهای غرور آفرین در جنگ 33روزه،22 روزه و....است.جریان مقاومت به موازات مبارزات مسلحانه علیه اشغال گران قدس،مقابله با جبهه سازش و ارتجاع عرب را هم همزمان پیش برد.در سایه این پیروزیها هیمنه شکست ناپذیری اسرائیل در هم شکسته شد و عمق محور مقاومت افزایش یافت.امروز محور مقاومت با محوریت ایران در اوج قدرت آمادگی است.جهان استکبار برای مقابله با این  محور ونجات اسرائیل چند اقدام را در دستور کار قرار داده اند:

الف_تمرکز بر یک جنگ ادراکی علیه محور مقاومت با شکل دادن داعش،دامن زدن به اسلام هراسی،ایران هراسی و...

ب_راهبرد دوم  پیش بردن طرح سازش اعراب با اسرائیل در قالب معامله قرن است.در این زمینه بهره گیری از جاه طلبی محمد بن سلمان ولیعد سعودی  ودلارهای نفتی ارتجاع عرب  مورد توجه بوده است.
طرح ترور وشهادت سردار بزرگ محور مقاومت حاج قاسم سلیمانی در این راستا در دستور کار قرار گرفت.
بی شک در شرایط کنونی  با انسجام بخشی به جریان مقاومت و آگاهی بخشی به امت اسلامی وتبین  ماهیت جریان سازش،این بار هم امریکا وسران ارتجاع عرب از  جریان مقاومت سیلی خواهند خورد.
روز قدس به عنوان روز اسلام می تواند وتا الان توانسته است پیشبرنده جریان مقاومت باشد.امروز مقاومت  به لحاظ نظامی دیگر متکی به سنگ ونبرد سنتی نیست.در سایه مدیریت وفرماندهی سردار حاج قاسم سلیمانی  ،مقاومت به ابزارهای نوین جنگی وموشکی دست یافته و اثار این خوداتکایی را در ترس ودلهره در حاکمان رژیم صهیونیستی به خوبی می توان دید.امروز محور مقاومت است که در صحنه ومیدان جنک تعیین کننده است.بی شک بخش مهمی از این توفیق در سایه دین،ایمان واعتقاد بدست امده است.این قدرت وتوان بازدارندگی جریان مقاومت در کنار بیداری اسلامی هر طرح سازشکارانه ای را با شکست مواجه خواهد ساخت وطرح ننگین معامله قر ن هم چون دیگر طرحهای ظالمانه امریکا وغرب به زباله دادن تاریخ خواهد پیوست.امروز ازاد سازی قدس شریف بیش از هر زمانی به واقعیت نزدبکتر شده و روز قدس می تواند به عنوان جریان کانالیزور این روند را سرعت بخشد.امیدواریم جامعه دانشگاهی هم در شرایط خطیر کنونی  به نقش ورسالت تاریخی خود عمل نمایند.روز قدس امسال در شرایط   همه گیری بحران کرونا باید در قالب واشکال دیگر برگزار شود. فضای مجازی بستر مناسبی برای این نقش افرینی در حمایت از قدس شریف خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.